top of page

Ayak hastalıkları

Ayak ve ayakbileği ortopedik problemlerin sık görüldüğü bölgelerden biridir. Bazıları şunlardır:

Düztabanlık - Pes Planus

Ayaklarımıza vücut ağırlığını taşırken yandan baktığımızda iç tarafta hafif bir çukurluk farkederiz. Bu çukurluk bazı kişilerde azaldığı gibi, bazı kişilerde de hiç görülmez. İşte bu durum düztabanlık olarak adlandırılır. Ayak ağrısı ve çabuk yorulma şikayetleri görülebilirken bazı kişilerde belirti vermeyebilir. Nadir olarak ileri vakalarda cerrahi tedavi gerekebilir. 

Halluks Valgus

Genellikle orta-ileri yaştaki kadınlarda görülen bu hastalıkta ayak başparmağı dışarıya doğru açılanır, başparmak kökünde de ağrılı bir şişkinliğin eşlik ettiği şekil bozukluğu meydana gelir. Ayakkabı giymek oldukça ağrılı olabildiği gibi, bu şekil bozukluğu nedeniyle ayakkabılar bile deforme olur. Hastalığın tedavisinde kullanılan parmak arası makara, yastık, gece atelleri gibi yöntemlerin şekil bozukluğunu engelleyemediği gösterilmiştir. Farklı cerrahi yöntemler ile şekil bozukluğu düzeltilebilmektedir. 

Halluks Rijidus

Yine ayak başparmağı kök ekleminin bir hastalığı olup, eklem kıkırdaklarının yıpranmasına bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı gelişir. Başparmağın yukarıya doğru hareketi giderek engellenir ve bu durum yürümeyi kısıtlar. Erken dönemde bir takım özel ayakkabılar fayda sağlayabilirken, ileri dönemlerinde cerrahi ile etkin bir şekilde tedavi edilir.

Topuk dikeni - Epin calcanei - Plantar fasciit

 

Topuğun yere bastığı nokta ve çevresindeki ağrı ile karakterize bir durumdur. Dokunmaya oldukça hassas olup, bazı durumlarda hastaların yürümesi son derece kısıtlanıp, basit gündelik faaliyetleri bile etkilenebilir. Röntgende görülebilen,  dikene benzer bir kemik çıkıntıdan dolayı bu adı almıştır. Genellikle tabanlık, kortizon veya PRP iğneleri, egzersiz gibi seçeneklerle tedavi edilirken, nadiren bazı vakalara cerrahi uygulanır.

Dancers%20Feet_edited.jpg
Çapa-ayak
bottom of page