top of page

Gangliyon ve diğer tümörler

Gangliyon kistleri

 

Elin ve elbileğinin en sık görülen iyi huylu yumrularıdır. Eklemlerin ve tendonların komşuluğunda olup, en sık yerleşim yerleri elbileğinin sırtı ve iç yüzüdür. İçi eklem sıvısı ile dolu bir kesecik olarak düşünülebilir. Bu yumrular sıklıkla kendiliğinden küçülüp tekrar büyüyebilirler. Neden oluştukları tam olarak bilinmese de altta mekanik bir neden veya travma yatabilir.

 

Tanı

 

Kistin biçimi, görünümü ve bulunduğu yer genellikle tanı koydurucudur. Ağrı olup olmaması şart değildir. Kiste ışık tutulduğunda ışığı geçirmesi tanıda yardımcıdır. Altta yatan nedenleri araştırmak için röntgen, ultrason veya MR tanıda yardımcı olarak kullanılabilir.

 

Tedavi

 

Özellikle ağrısız ve küçük boyutlu kistler takip edilebilir. Kendiliğinden küçülmesi veya tamamen kaybolması yanında küçülüp tekrar büyümesi de sıklıkla görülür. Eğer ağrılı olur, kişinin hareketlerini engellemeye başlarsa çeşitli tedavi seçenekleri gündeme gelir. Eli istirahate almak, iğneyle kist içeriğini boşaltmak bunlardan bazılarıdır ancak tekrarlama ihtimali yüksektir. Cerrahi tedavi ile kisti almak ise tekrarlama riskini en aza indiren yöntemdir.

Dev hücreli tendon kılıfı tümörleri

IMG_4185_edited.jpg
bottom of page