top of page

Tetik parmak

Parmağın açma hareketi esnasında zorlanması ve bir tetiğin atması gibi bir anda açılması sonucunda bu duruma tetik parmak adı verilmiştir. Parmağı büken, avuçiçinde seyreden tendon, bu tendonu kemiğe yapışık tutan özel bir makara sisteminin altında kayarak hareket etmektedir. Sıklıkla tendon kılıfının şişmesi nedeniyle bu durumun başladığı ve ilerleyerek tam takılmaya hatta parmakta kilitlenmeye neden olduğu düşünülmektedir. Romatoid artrit, diyabet, gut gibi hastalıklarda da sıklıkla görülmektedir. Güç gerektiren işlerde ve elini tekrarlayıcı hareketlerde kullananlarda da rastlanmaktadır.

 

Tanı

 

Hastanın hikayesi ve şikayetleri genellikle tipiktir. Genellikle parmakların kök ekleminde hafif ağrı ve sürtünme şikayetleri ile başlayan bu durum, ilerlemesi durumunda hastanın parmağında tam kilitlenme ile sonuçlanabilir. Bu halde bile parmak genellikle hastanın kendisinin diğer eliyle veya hekimin müdahalesi ile hareket ettirilebilir ancak bu ağrı verebilir. Parmak kökünde sıklıkla bir şişlik ele gelebilir. Ek tetkikler başka bir durum düşünülüyorsa hekim tarafından istenebilir.

 

Tedavi

 

Tedavinin amacı parmağın takılma olmadan, ağrısız bir şekilde tam hareket açıklığına ulaşmasıdır.  Başlangıç aşamalarında istirahat, ağrı kesici, fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir, steroid enjeksiyonu uygulanabilir. Parmağın ağrılı bir şekilde takıldığı ve kişinin konforunu bozduğu durumlarda lokal anestezi ile yapılacak cerrahi müdahale ile takıldığı yer açılarak tendonun rahatça kayması sağlanır.

 

IMG_4185_edited.jpg
bottom of page