top of page

Sinir Sıkışma Sendromları

Karpal Tünel Sendromu

 

Karpal Tünel Sendromu elin ve elbileğinin üç ana sinirinden biri olan Median sinirin elbileği seviyesinde karpal tünel adı verilen anatomik bir yerde sıkışması sonucu gelişir. Sinirin sıkışması birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Median sinir bu bölgeden geçerken parmakları hareket ettiren tendonlarla ve altındaki kemiklerle çok yakın durumdadır. Bu tendonların kılıflarının şişmesi (tenosinovit) veya elbileğindeki kırık ve çıkıklar bu duruma neden olabilir. İlişkili diğer faktörler arasında ise ailesel yatkınlık, uzun süre tekrarlayıcı biçimde eli kullanmak, elbileğinin zorlayıcı pozisyonda uzun süre tutulması, hamilelik, romatoid artrit, diabet ve tiroid bezi bozuklukları sayılabilir.

 

Belirti ve Bulguları

 

Elde (özellikle baş-, işaret ve ortaparmakta) ağrı, hissizlik, karıncalanma, iğnelenme uyuşukluk hisleri başlıca şikayetlerdendir. Başlarda bu durum elin kötü pozisyonda uzun süre kaldığı aktivitelerde ve uykuda belirginken, hastalığın ilerdiği durumlarda gün içine ve tüm güne de yayılabilir. Genellikle ilerleyici bir durum olduğu için tedavisiz kalan kişilerde kasların da etkilenmesiyle güçsüzlük, elden eşya düşürme ve kaslarda erimeler de görülebilir.

 

Tanı

 

Hastanın detaylı anamnezi ve muayenesi sonrasında genellikle klinik olarak rahatlıkla konulabilir. Tanıyı desteklemek için sinir testleri (EMG, NCS) sıklıkla istenir. Median sinirin başka bir yerde sıkışması durumunda da benzer bulgular görüleceğinden tanı esnasında bu durumlar akılda tutulmalıdır. Gerekirse şüpheyi giderecek ek tetkik ve testler de istenebilmektedir.

 

Tedavi

 

Özellikle hastalığın yeni başladığı kişilerde cerrahi dışı yöntemlerle etkili sonuçlar almak mümkündür. Elin pozisyonunu değiştirmek, gece kullanılacak ateller, iş esnasında bileği koruyacak ekipman ve destekler, fizik tedavi uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Bütün bunlara rağmen şikayetlerin azalmadığı veya hastalığın ilerlemiş haliyle başvuran hastalara cerrahi işlem uygulanır. Lokal anestezi ile yapılabilen minik bir cilt kesisi ile siniri sıkıştıran yapı açılarak sinirin rahatlatılması sağlanır.

 

IMG_4185_edited.jpg
bottom of page