top of page

El Cerrahisi

El cerrahisi nedir?

El cerrahisi parmak ucundan omuza kadar uzanan geniş ve gündelik hayatımız için çok önemli olan üst ekstremitenin tüm sorunları ile ilgilenen bir daldır. Sadece belli bir anatomik yapı (kemik, cilt, sinir, damar vs) ile değil, üst ekstremitenin tüm yapılarının tanı ve tedavisi ile ilgilidir. Bu yüzden el cerrahisi eğitimi günümüzde bir üst ihtisas olarak düzenlenmiştir. Ortopedi, plastik cerrahi veya genel cerrahi uzmanları ancak ilave eğitim sonrası el cerrahisi uzmanı olmaya hak kazanırlar. 

 

El cerrahı ne yapar?

 

El ve tüm üst ekstremitenin her türlü kırık ve diğer travmatik yaralanmaları, kesici aletlere bağlı olarak meydana gelen sinir, atardamar ve kas-tendon kesileri, sonradan gelişen hastalıklar (sinir sıkışması, Dupuytren, Kienböck, kireçlenme, felç vs), çalışmayan kas-tendonları düzeltmek için kas-tendon nakilleri, doku kayıplarının onarımı, kopan uzuv parçalarının tekrar dikilmesi (replantasyon) el cerrahisinin görev alanındadır. El cerrahisi uzmanları birçok hastalığın tedavisinde cerrahi dışı yöntemleri de uygulamaktadırlar. 

Mikrocerrahi nedir?

Çıplak gözle müdahale edilemeyecek kadar küçük yapıların (sinir, atardamar, toplardamar vs) ameliyat mikroskobu ile büyütülerek, çok ince ve özel aletler kullanarak dikilmesi, onarılması işlemidir. Mikrocerrahi yöntemini uygulayabilmek bununla ilgili özel eğitim almakla mümkündür. Bu eğitimi alan el cerrahları bu sayede sadece üst ekstremitede değil kas-iskelet sisteminin diğer bölgelerindeki bu tarz sorunlara da müdahale edebilmektedirler. 

 

 

Çapa-El cerrahisi
bottom of page